📅 Luni, 13 aprilie 2026 🇷🇴 Superliga România 🕐 Start 18:30

Rapid vs Arges Pitesti – Analiză și Ponturi

Rapid
0–0
Arges Pitesti
Terminat
Pauză: 0–0
🇷🇴 Superliga România · 🏟️ Superbet Arena - Giulesti
📋 Evenimente meci
22' 🟨 Florin Borța — Cartonaș galben Arges Pitesti
41' 🟨 Jakub Hromada — Cartonaș galben Rapid
79' 🟨 Mario Tudose — Cartonaș galben Arges Pitesti
83' 🟨 Drilon Hazrollaj — Cartonaș galben Rapid

📰 Context meci

În clasamentul actual, Rapid e pe locul 2 în Superliga, cu 27 de puncte, iar Arges Pitesti pe locul 13, cu 12 puncte. Întâlnirea lor precedentă, în decembrie 2025, s-a terminat Arges Pitesti – Rapid 2–1.

💰 Meci încheiat · cotele pre-match nu mai sunt active
1
1.83
X
3.30
2
4.45
O 2.5
2.20
U 2.5
1.61
GG
2.00
📊 Context clasament vezi clasament →
#2 Rapid 27p WWWWW
#13 Arges Pitesti 12p DLLDL
Cote dinaintea meciului
mediană România
Rezultat final
1 · Rapid1.8351%
X · Egal3.3028%
2 · Arges Pitesti4.4521%
Total goluri · 2.5
Peste 2.52.2042%
Sub 2.51.6158%
Ambele marchează
Da2.0046%
Nu1.7354%

Procentele: probabilitate implicită, fără marja casei. Cote orientative, se pot modifica. Nu constituie recomandare de pariere.

⚪ Semnal mixt
Meci dificil de interpretat
📊 Meci echilibrat — datele indică 1–2 goluri
🔍 Factori cheie
• Rapid este cu 11 poziții și 15 puncte mai sus în clasament
• Rapid este în zona de promovare/titlu (loc 2)
🎯 Peste / Sub 2.5 goluri
Model Poisson pe golurile estimate (nu e o selecție)
Peste 2.540%
Sub 2.560%
📊 Distribuția numărului de goluri
Probabilitatea pentru fiecare total de goluri (model statistic)
10%
0
23%
1
27%
2
20%
3
12%
4
8%
5+
🔥 Hartă scoruri probabile
Intensitatea culorii = probabilitatea scorului · cel mai probabil: 1–1
G \ O012345
0 0-010% 0-112% 0-27% 0-33% 0-41% 0-50%
1 1-011% 1-113% 1-28% 1-33% 1-41% 1-50%
2 2-06% 2-17% 2-24% 2-32% 2-41% 2-50%
3 3-02% 3-13% 3-22% 3-31% 3-40% 3-50%
4 4-01% 4-11% 4-20% 4-30% 4-40% 4-50%
5 5-00% 5-10% 5-20% 5-30% 5-40% 5-50%
→ goluri oaspete  ·  ↓ goluri gazdă
ℹ️ Estimări statistice orientative (model Poisson pe mediile de goluri) · nu garantează rezultatul · 18+
⚠️ Riscuri
• Gazdele au formă inconsistentă (2V/1E/2Î) — greu de anticipat
Goluri estimate de model
1.10
Rapid
vs
1.20
Arges Pitesti
Total estimat: 2.30
Calcul: Rapid = (1.4 goluri marcate + 0.8 primite de Arges Pitesti) / 2; Arges Pitesti = (1.0 marcate + 1.4 primite de Rapid) / 2 — medii pe meci din ultimele 5 meciuri oficiale, aceeași bază ca harta de scoruri.

Modelul sugerează un meci echilibrat, cu potențial moderat pentru goluri.

📋 Ultimele meciuri
Rapid
05.04LRapid1–2Universitatea Cluj› 20.03LCFR 1907 Cluj1–0Rapid› 14.03WRapid3–2Dinamo Bucuresti› 08.03DRapid1–1Universitatea Craiova›
02.03WUnirea Slobozia1–2Rapid
Arges Pitesti
04.04DArges Pitesti1–1Dinamo Bucuresti› 21.03LArges Pitesti0–1Universitatea Cluj› 13.03WUniversitatea Craiova0–1Arges Pitesti› 08.03DArges Pitesti0–0Unirea Slobozia› 04.03WCupăArges Pitesti3–2Gloria Bistriţa›
📊 Statistici Rapid 📊 Statistici Arges Pitesti

Clasament Superliga

Complet →
# Echipă MJ Pct Formă
1 Dinamo Bucuresti 12 29 W W W W W
2 Rapid G 12 27 W W W W W
3 Universitatea Craiova 12 26 W W W W W
4 Petrolul Ploiesti 12 20 D L W D W
5 Universitatea Cluj 12 19 D L W W W
6 FCSB 12 18 W W L D L
7 Farul Constanta 12 17 L W L W D
8 Corvinul Hunedoara 12 16 L W W L L
9 CFR 1907 Cluj 12 16 L W L W L
10 Uta Arad 12 15 W L W L W
11 FC Botosani 12 14 L W L D W
12 Sepsi OSK Sfantu Gheorghe 12 14 D L L W L
13 Arges Pitesti O 12 12 D L L D L
14 Oţelul 12 11 D L L L L
15 FC Voluntari 12 8 L L L L W
G Gazdă   O Oaspete
⏱ Meci încheiat · 0–0Analiza editorială de mai jos a fost publicată înaintea partidei și este păstrată ca istoric.

Publicat: 9 aprilie 2026

Analiza pre-meci

Rapid primește vizita echipei Arges Pitesti într-un meci din Superliga România, programat pe Luni, 13 aprilie 2026, ora 18:30. Cotele dau Rapid la 1.83 (~55% probabilitate implicită). Rapid are un parcurs de 2 victorii, 1 egal și 2 înfrângeri în ultimele 5 meciuri. În timp ce arges Pitesti are un parcurs de 2 victorii, 2 egaluri și 1 înfrângere în ultimele 5 meciuri. Rapid ocupă locul 2 cu 27 puncte. Arges Pitesti ocupă locul 13 cu 12 puncte.

🔎 Favorită clară

Superliga România programează în această etapă duelul dintre Rapid și Arges Pitesti. Partida opune o echipă din zona superioară unei formații cu obiective diferite.

Indicatori meci

Favorită: Rapid (~55% probabilitate). Egal posibil (~30%) — meci echilibrat. Diferență clară conform cotelor.

💡 Diferența de clasament indică un avantaj structural pentru gazde.

Forma echipelor

Ultimele 5 meciuri oficiale (campionat și cupă, fără amicale), cel mai recent primul. Forma din clasament numără doar campionatul.

Rapid LLWDW
➖ Formă stabilă (7p/5)
Arges Pitesti DLWDW
➖ Formă stabilă (8p/5)

Meciuri directe

Data Gazdă Scor Oaspete
18.09.2026 Rapid 3–1 Arges Pitesti
15.05.2026 Arges Pitesti 2–2 Rapid
13.04.2026 Rapid 0–0 Arges Pitesti
02.12.2025 Arges Pitesti 2–1 Rapid
08.11.2025 Rapid 2–0 Arges Pitesti
11.07.2025 Arges Pitesti 0–2 Rapid
04.12.2022 Arges Pitesti 1–1 Rapid
06.08.2022 Rapid 2–1 Arges Pitesti
10.12.2021 Rapid 2–0 Arges Pitesti
04.09.2021 Arges Pitesti 2–2 Rapid

📊 Din ultimele 10 meciuri directe: Rapid 5 victorii, 4 egaluri, Arges Pitesti 1 victorie.

Statistici cheie

  • 📊 Rapid: medie de 2.8 goluri totale pe meci (ultimele 5 meciuri oficiale)
  • 📊 Arges Pitesti: medie de 1.8 goluri totale pe meci (ultimele 5 meciuri oficiale)

📋 Date utile despre meci

Formă recentă

Rapid: LLWDW · Arges Pitesti: DLWDW

Întâlniri directe

Ultimele 10 întâlniri directe: Rapid 1 victorie, 4 egaluri, Arges Pitesti 5 victorii.

Statistici cheie

Medie goluri marcate/primite (ultimele 5): Rapid 1.40 / 1.40, Arges Pitesti 1.00 / 0.80 · Peste 2.5 goluri: Rapid 60%, Arges Pitesti 20% · GG (ambele înscriu): Rapid 80%, Arges Pitesti 40%

Context echipe

Listă accidentări actualizată în liga. Profilul echipelor disponibil.

⚠️ Analiza are caracter informativ și nu garantează rezultatul. Pariurile sportive implică riscuri financiare. Joc responsabil — 18+.
← Înapoi la Ponturi Azi 🏆 Ponturi Superliga 📈 Istoric Arges Pitesti vs Rapid
👕 Rapid 👕 Arges Pitesti