📅 Duminică, 13 septembrie 2026 🇳🇱 Eredivisie 🕐 Start 15:30

PSV Eindhoven vs Sparta Rotterdam – Analiză și Pont

PSV Eindhoven
4–1
Sparta Rotterdam
Terminat
Pauză: 2–1
🇳🇱 Eredivisie · 🏟️ Philips Stadion
PSV Eindhoven
⚽ S. Mijnans 23'
⚽ K. Sano 39'
⚽ S. Mijnans 74'
⚽ S. Mijnans 88'
Sparta Rotterdam
15' M. Zonneveld ⚽
📋 Evenimente meci
15' ⚽ M. Zonneveld Sparta Rotterdam
23' ⚽ S. Mijnans PSV Eindhoven
30' 🟨 Bruno Martins Indi — Cartonaș galben Sparta Rotterdam
39' ⚽ K. Sano PSV Eindhoven
74' ⚽ S. Mijnans PSV Eindhoven
75' 🟨 Armando Obispo — Cartonaș galben PSV Eindhoven
88' ⚽ S. Mijnans PSV Eindhoven

📰 Context meci

În clasamentul actual, PSV Eindhoven e pe locul 3 în Eredivisie, cu 19 puncte, iar Sparta Rotterdam pe locul 13, cu nouă puncte. Întâlnirea lor precedentă, în aprilie 2026, s-a terminat Sparta Rotterdam – PSV Eindhoven 0–2.

💰 Meci încheiat · cotele pre-match nu mai sunt active
1
1.15
X
9.25
2
15.75
O 2.5
1.14
U 2.5
5.25
GG
1.50
📊 Context clasament
#3 PSV Eindhoven 19p LWLWW
#13 Sparta Rotterdam 9p WDLLD
Cote dinaintea meciului
mediană România
Rezultat final
1 · PSV Eindhoven1.1584%
X · Egal9.2510%
2 · Sparta Rotterdam15.756%
Ambele marchează
Da1.5061%
Nu2.3839%

Procentele: probabilitate implicită, fără marja casei. Cote orientative, se pot modifica. Nu constituie recomandare de pariere.

⚪ Semnal mixt
Meci dificil de interpretat
📊 Meci deschis — tendința indică 3+ goluri
🔍 Factori cheie
• Mediile de goluri indică un meci deschis (4.0 goluri așteptate)
• Meciurile directe confirmă tendința de goluri: 3,5 goluri pe meci în ultimele 10 meciuri directe, iar peste 2,5 goluri au fost în 80% din meciurile recente ale gazdelor și în 80% din ale oaspeților
• Gazdele câștigă 80% + oaspeții primesc 1.8 goluri/meci
• Gazdele marchează 3.4 goluri/meci vs defensivă slabă a oaspeților (1.8 primite)
• PSV Eindhoven este cu 10 poziții și 10 puncte mai sus în clasament
• PSV Eindhoven este în zona de promovare/titlu (loc 3)
🎯 Peste / Sub 2.5 goluri
Model Poisson pe golurile estimate (nu e o selecție)
Peste 2.576%
Sub 2.524%
📊 Distribuția numărului de goluri
Probabilitatea pentru fiecare total de goluri (model statistic)
2%
0
7%
1
15%
2
20%
3
20%
4
37%
5+
🔥 Hartă scoruri probabile
Intensitatea culorii = probabilitatea scorului · cel mai probabil: 2–1
G \ O012345
0 0-02% 0-13% 0-22% 0-31% 0-40% 0-50%
1 1-05% 1-17% 1-25% 1-32% 1-41% 1-50%
2 2-06% 2-19% 2-26% 2-33% 2-41% 2-50%
3 3-05% 3-18% 3-25% 3-32% 3-41% 3-50%
4 4-03% 4-15% 4-23% 4-32% 4-41% 4-50%
5 5-02% 5-13% 5-22% 5-31% 5-40% 5-50%
→ goluri oaspete  ·  ↓ goluri gazdă
ℹ️ Estimări statistice orientative (model Poisson pe mediile de goluri) · nu garantează rezultatul · 18+
⚠️ Riscuri
• Cotă foarte mică pentru gazde (1.15) — valoare redusă, risc de surpriză
Goluri estimate de model
2.60
PSV Eindhoven
vs
1.40
Sparta Rotterdam
Total estimat: 4.00
Calcul: PSV Eindhoven = (3.4 goluri marcate + 1.8 primite de Sparta Rotterdam) / 2; Sparta Rotterdam = (1.8 marcate + 1.0 primite de PSV Eindhoven) / 2 — medii pe meci din ultimele 5 meciuri oficiale, aceeași bază ca harta de scoruri.

Modelul sugerează un profil ofensiv, cu potențial ridicat de goluri.

📋 Ultimele meciuri
PSV Eindhoven
10.09DPSV Eindhoven1–1Shakhtar Donetsk› 05.09WAjax1–3PSV Eindhoven› 30.08WUtrecht1–6PSV Eindhoven› 23.08WPSV Eindhoven5–1Groningen› 15.08WExcelsior1–2PSV Eindhoven›
Sparta Rotterdam
04.09DSparta Rotterdam2–2PEC Zwolle› 29.08LExcelsior2–1Sparta Rotterdam› 22.08DSparta Rotterdam3–3Utrecht› 14.08WTelstar1–3Sparta Rotterdam› 09.08LSparta Rotterdam0–1Feyenoord›
📊 Statistici PSV Eindhoven 📊 Statistici Sparta Rotterdam
⏱ Meci încheiat · 4–1Analiza editorială de mai jos a fost publicată înaintea partidei și este păstrată ca istoric.

Publicat: 31 august 2026 · forma, clasamentul și cotele se actualizează automat

Analiza pre-meci

PSV Eindhoven – Sparta Rotterdam s-a jucat duminică, 13 septembrie 2026, în Eredivisie, pe Philips Stadion. În clasamentul actual, PSV Eindhoven e pe locul 3, cu 19 puncte din nouă meciuri, iar Sparta Rotterdam pe locul 13, cu nouă puncte. De reținut dinaintea meciului: PSV Eindhoven – nouă victorii din ultimele zece directe; PSV Eindhoven – neînvinsă de cinci meciuri; diferență mare de cote (1.15 față de 15.75).

Forma echipelor

Ultimele 5 meciuri oficiale (campionat și cupă, fără amicale), cel mai recent primul. Forma din clasament numără doar campionatul.

PSV Eindhoven DWWWW
📈 Formă în creștere (13p/5)
Sparta Rotterdam DLDWL
📉 Formă în scădere (5p/5)

Meciuri directe

Data Gazdă Scor Oaspete
13.09.2026 PSV Eindhoven 4–1 Sparta Rotterdam
11.04.2026 Sparta Rotterdam 0–2 PSV Eindhoven
09.08.2025 PSV Eindhoven 6–1 Sparta Rotterdam
18.05.2025 Sparta Rotterdam 1–3 PSV Eindhoven
05.10.2024 PSV Eindhoven 2–1 Sparta Rotterdam
05.05.2024 PSV Eindhoven 4–2 Sparta Rotterdam
08.10.2023 Sparta Rotterdam 0–4 PSV Eindhoven
06.05.2023 Sparta Rotterdam 0–1 PSV Eindhoven
10.01.2023 Sparta Rotterdam 1–2 PSV Eindhoven
07.01.2023 PSV Eindhoven 0–0 Sparta Rotterdam

📊 Din ultimele 10 meciuri directe: PSV Eindhoven 9 victorii, 1 egal, Sparta Rotterdam 0 victorii.

Statistici cheie

  • 📊 PSV Eindhoven: medie de 4.4 goluri totale pe meci (ultimele 5 meciuri oficiale)
  • 📊 Sparta Rotterdam: medie de 3.6 goluri totale pe meci (ultimele 5 meciuri oficiale)

Verdict final

Înainte de meci, semnalele erau mixte; modelul nu a indicat o selecție suficient de clară.

📋 Date utile despre meci

Formă recentă

PSV Eindhoven: DWWWW · Sparta Rotterdam: DLDWL

Întâlniri directe

Ultimele 10 întâlniri directe: PSV Eindhoven 9 victorii, 1 egal, Sparta Rotterdam 0 victorii.

Statistici cheie

Medie goluri marcate/primite (ultimele 5): PSV Eindhoven 3.40 / 1.00, Sparta Rotterdam 1.80 / 1.80 · Peste 2.5 goluri: PSV Eindhoven 80%, Sparta Rotterdam 80% · GG (ambele înscriu): PSV Eindhoven 100%, Sparta Rotterdam 80%

Context echipe

Profilul echipelor disponibil.

Întrebări frecvente

Când se joacă PSV Eindhoven vs Sparta Rotterdam?

Meciul s-a disputat pe Duminică, 13 septembrie 2026, ora 15:30, în cadrul Eredivisie, pe Philips Stadion.

Care este selecția identificată de model?

Pentru acest meci modelul nu indică o selecție suficient de clară; analiza rămâne orientativă și nu garantează rezultatul.

⚠️ Analiza are caracter informativ și nu garantează rezultatul. Pariurile sportive implică riscuri financiare. Joc responsabil — 18+.
← Înapoi la Ponturi Azi 📈 Istoric PSV Eindhoven vs Sparta Rotterdam
👕 PSV Eindhoven 👕 Sparta Rotterdam