📅 Sâmbătă, 2 mai 2026 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Championship 🕐 Start 14:30

Swansea vs Charlton – Analiză și Pont

Swansea
3–1
Charlton
Terminat
Pauză: 0–0
🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Championship · 🏟️ Swansea.com Stadium
Swansea
⚽ A. Idah 74'
⚽ A. Idah 82'
⚽ L. Walta 88'
Charlton
79' M. Leaburn ⚽
📋 Evenimente meci
74' ⚽ A. Idah Swansea
79' ⚽ M. Leaburn Charlton
82' ⚽ A. Idah Swansea
88' ⚽ L. Walta Swansea

📰 Context meci

În clasamentul actual, Swansea e pe locul 2 în Championship, cu 23 de puncte, iar Charlton pe locul 19, cu 14 puncte. Întâlnirea lor precedentă, în noiembrie 2025, s-a terminat Charlton – Swansea 1–1.

💰 Meci încheiat · cotele pre-match nu mai sunt active
1
1.85
X
3.75
2
4.10
O 2.5
1.73
U 2.5
2.07
GG
1.66
📊 Context clasament
#2 Swansea 23p ÎÎVVV
#19 Charlton 14p ÎÎEEÎ
Cote dinaintea meciului
mediană România
Rezultat final
1 · Swansea1.8552%
X · Egal3.7525%
2 · Charlton4.1023%
Total goluri · 2.5
Peste 2.51.7354%
Sub 2.52.0746%
Ambele marchează
Da1.6656%
Nu2.1044%

Procentele: probabilitate implicită, fără marja casei. Cote orientative, se pot modifica. Nu constituie recomandare de pariere.

⚪ Semnal mixt
Meci dificil de interpretat
📊 Meci deschis — ambele echipe au șanse bune să marcheze
🔍 Factori cheie
• Media de goluri așteptate este 2.6, peste pragul de 2.5 (cota Over 2.5: 1.73)
• Atât meciurile directe (ambele echipe au marcat în 80% din ultimele 5) cât și forma recentă (80% din meciurile gazdelor, 100% din ale oaspeților) indică „ambele marchează”
• Ambele echipe au marcat în 80% din meciurile recente ale gazdelor și în 100% din ale oaspeților
• Swansea este cu 17 poziții și 9 puncte mai sus în clasament
• Swansea este în zona de promovare/titlu (loc 2)
🎯 Peste / Sub 2.5 goluri
Model Poisson pe golurile estimate (nu e o selecție)
Peste 2.548%
Sub 2.552%
📊 Distribuția numărului de goluri
Probabilitatea pentru fiecare total de goluri (model statistic)
7%
0
19%
1
25%
2
22%
3
14%
4
12%
5+
🔥 Hartă scoruri probabile
Intensitatea culorii = probabilitatea scorului · cel mai probabil: 1–1
G \ O012345
0 0-07% 0-19% 0-25% 0-32% 0-41% 0-50%
1 1-010% 1-112% 1-27% 1-33% 1-41% 1-50%
2 2-07% 2-19% 2-25% 2-32% 2-41% 2-50%
3 3-03% 3-14% 3-22% 3-31% 3-40% 3-50%
4 4-01% 4-11% 4-21% 4-30% 4-40% 4-50%
5 5-00% 5-10% 5-20% 5-30% 5-40% 5-50%
→ goluri oaspete  ·  ↓ goluri gazdă
ℹ️ Estimări statistice orientative (model Poisson pe mediile de goluri) · nu garantează rezultatul · 18+
Goluri estimate de model
1.40
Swansea
vs
1.20
Charlton
Total estimat: 2.60
Calcul: Swansea = (1.4 goluri marcate + 1.4 primite de Charlton) / 2; Charlton = (1.2 marcate + 1.2 primite de Swansea) / 2 — medii pe meci din ultimele 5 meciuri oficiale, aceeași bază ca harta de scoruri.

Modelul sugerează un meci echilibrat, cu potențial moderat pentru goluri.

📋 Ultimele meciuri
Swansea
25.04ENorwich1–1Swansea› 21.04VQPR1–2Swansea› 18.04ÎSwansea1–2Southampton› 11.04VLeicester0–1Swansea› 06.04ESwansea2–2Middlesbrough›
Charlton
25.04VCharlton2–1Hull City› 22.04ÎCharlton1–2Ipswich› 18.04ESheffield Wednesday1–1Charlton› 11.04ÎCharlton1–2Preston› 06.04EWatford1–1Charlton›
📊 Statistici Swansea 📊 Statistici Charlton
⏱ Meci încheiat · 3–1Analiza editorială de mai jos a fost publicată înaintea partidei și este păstrată ca istoric.

Publicat: 2 mai 2026 · forma, clasamentul și cotele se actualizează automat

Analiza pre-meci

Swansea primește vizita echipei Charlton într-un meci din Championship, programat pe Sâmbătă, 2 mai 2026, ora 14:30. Cotele dau Swansea la 1.85 (~54% probabilitate implicită). Swansea are un parcurs de 2 victorii, 2 egaluri și 1 înfrângere în ultimele 5 meciuri. În timp ce charlton are un parcurs de 1 victorie, 2 egaluri și 2 înfrângeri în ultimele 5 meciuri.

⚖️ Duel asimetric

Championship programează în această etapă duelul dintre Swansea și Charlton. Forma recentă a celor două echipe sugerează un meci cu ritm alternativ.

Indicatori meci

Favorită: Swansea (~54% probabilitate). Diferență clară conform cotelor.

💡 Echilibrul dintre date face acest meci dificil de anticipat pre-match.

Forma echipelor

Ultimele 5 meciuri oficiale (campionat și cupă, fără amicale), cel mai recent primul. Forma din clasament numără doar campionatul.

Swansea EVÎVE
➖ Formă stabilă (8p/5)
Charlton VÎEÎE
📉 Formă în scădere (5p/5)

Meciuri directe

Data Gazdă Scor Oaspete
02.05.2026 Swansea 3–1 Charlton
01.11.2025 Charlton 1–1 Swansea
23.07.2022 Charlton 1–2 Swansea
02.01.2020 Swansea 1–0 Charlton
02.10.2019 Charlton 1–2 Swansea

📊 Din ultimele 5 meciuri directe: Swansea 4 victorii, 1 egal, Charlton 0 victorii.

Statistici cheie

  • 📊 Swansea: medie de 2.6 goluri totale pe meci (ultimele 5 meciuri oficiale)
  • 📊 Charlton: medie de 2.6 goluri totale pe meci (ultimele 5 meciuri oficiale)

📋 Date utile despre meci

Formă recentă

Swansea: EVÎVE · Charlton: VÎEÎE

Întâlniri directe

Ultimele 5 întâlniri directe: Swansea 4 victorii, 1 egal, Charlton 0 victorii.

Statistici cheie

Medie goluri marcate/primite (ultimele 5): Swansea 1.40 / 1.20, Charlton 1.20 / 1.40 · Peste 2.5 goluri: Swansea 60%, Charlton 60% · GG (ambele înscriu): Swansea 80%, Charlton 100%

⚠️ Analiza are caracter informativ și nu garantează rezultatul. Pariurile sportive implică riscuri financiare. Joc responsabil — 18+.
← Înapoi la Ponturi Azi 📈 Istoric Charlton vs Swansea
👕 Swansea 👕 Charlton