📅 Sâmbătă, 14 martie 2026 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Premier League 🕐 Start 19:30

Chelsea vs Newcastle – Analiză și Ponturi

Chelsea
0–1
Newcastle
Terminat
Pauză: 0–1
🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Premier League · 🏟️ Stamford Bridge
Chelsea
—
Newcastle
18' A. Gordon ⚽
📋 Evenimente meci
18' ⚽ A. Gordon Newcastle
23' 🟨 Wesley Fofana — Cartonaș galben Chelsea
25' 🟨 Moisés Caicedo — Cartonaș galben Chelsea
84' 🟨 Aaron Ramsdale — Cartonaș galben Newcastle
89' 🟨 Lewis Hall — Cartonaș galben Newcastle

📰 Context meci

În clasamentul actual, Chelsea e pe locul 4 în Premier League, cu 16 puncte, iar Newcastle pe locul 13, cu 11 puncte. Întâlnirea lor precedentă, în decembrie 2025, s-a terminat Newcastle – Chelsea 2–2.

💰 Meci încheiat · cotele pre-match nu mai sunt active
1
1.80
X
4.20
2
4.00
O 2.5
1.52
U 2.5
2.62
GG
1.48
📊 Context clasament vezi clasament →
#4 Chelsea 16p VÎVVÎ
#13 Newcastle 11p ÎVÎÎV
Cote dinaintea meciului
mediană România · 13.03, 14:56
Rezultat final
1 · Chelsea1.8053%
X · Egal4.2023%
2 · Newcastle4.0024%
Total goluri · 2.5
Peste 2.51.5263%
Sub 2.52.6237%
Ambele marchează
Da1.4863%
Nu2.5137%

Procentele: probabilitate implicită, fără marja casei. Cote orientative, se pot modifica. Nu constituie recomandare de pariere.

🎯 Recomandare
Peste 2.5 goluri
🔁 Alternativă: Ambele marchează: Da @ 1.48
🟢 Încredere ridicată ⚡ Risc mediu 🔥 Value +16 p.p.
📊 Scenariu meci
4
Meci deschis — tendința indică 3+ goluri
3+ goluri · Cele mai probabile scoruri pentru această selecție: 2-1, 2-2, 1-2
Probabilitate model: 79% vs Piață: 63% (cotă 1.52)
🔍 Factori cheie
• Media de goluri așteptate este 4.2, peste pragul de 2.5 (cota Over 2.5: 1.52)
• Mediile de goluri indică un meci deschis (4.2 goluri așteptate)
• Meciurile directe confirmă tendința de goluri: 2,8 goluri pe meci în ultimele 10 meciuri directe, iar peste 2,5 goluri au fost în 80% din meciurile recente ale gazdelor și în 80% din ale oaspeților
• Atât meciurile directe (ambele echipe au marcat în 70% din ultimele 10) cât și forma recentă (100% din meciurile gazdelor, 100% din ale oaspeților) indică „ambele marchează”
🎯 Peste / Sub 2.5 goluri
Model Poisson pe golurile estimate (nu e o selecție)
Peste 2.579%
Sub 2.521%
📊 Distribuția numărului de goluri
Probabilitatea pentru fiecare total de goluri (model statistic)
1%
0
6%
1
13%
2
19%
3
19%
4
41%
5+
🔥 Hartă scoruri probabile
Intensitatea culorii = probabilitatea scorului · cel mai probabil: 2–1
G \ O012345
0 0-01% 0-13% 0-23% 0-32% 0-41% 0-50%
1 1-03% 1-17% 1-27% 1-34% 1-42% 1-51%
2 2-04% 2-17% 2-27% 2-35% 2-42% 2-51%
3 3-03% 3-15% 3-25% 3-34% 3-42% 3-51%
4 4-01% 4-13% 4-23% 4-32% 4-41% 4-50%
5 5-01% 5-11% 5-21% 5-31% 5-40% 5-50%
→ goluri oaspete  ·  ↓ goluri gazdă
ℹ️ Estimări statistice orientative (model Poisson pe mediile de goluri) · nu garantează rezultatul · 18+
⚠️ Riscuri
• Gazdele au formă inconsistentă (2V/1E/2Î) — greu de anticipat
• Oaspeții au formă inconsistentă (2V/1E/2Î) — greu de anticipat
Goluri estimate de model
2.20
Chelsea
vs
2.00
Newcastle
Total estimat: 4.20
Calcul: Chelsea = (2.4 goluri marcate + 2.0 primite de Newcastle) / 2; Newcastle = (1.8 marcate + 2.2 primite de Chelsea) / 2 — medii pe meci din ultimele 5 meciuri oficiale, aceeași bază ca harta de scoruri.

Modelul sugerează un profil ofensiv, cu potențial ridicat de goluri.

📋 Ultimele meciuri
Chelsea
11.03ÎParis Saint Germain5–2Chelsea›
07.03VCupăWrexham2–4Chelsea
04.03VAston Villa1–4Chelsea›
01.03ÎArsenal2–1Chelsea
21.02EChelsea1–1Burnley
Newcastle
10.03ENewcastle1–1Barcelona›
07.03ÎCupăNewcastle1–3Manchester City
04.03VNewcastle2–1Manchester United›
28.02ÎNewcastle2–3Everton
24.02VNewcastle3–2Qarabag
📊 Statistici Chelsea 📊 Statistici Newcastle
⏱ Meci încheiat · 0–1Analiza editorială de mai jos a fost publicată înaintea partidei și este păstrată ca istoric.

Publicat: 14 martie 2026 · forma, clasamentul și cotele se actualizează automat

Analiza pre-meci

Chelsea primește vizita echipei Newcastle într-un meci din Premier League, programat pe Sâmbătă, 14 martie 2026, ora 19:30. Chelsea pornește favorită clar la cota 1.83 (~55%). Chelsea are dificultăți recente, cu doar 1 victorie în ultimele 5 meciuri, în timp ce Newcastle traversează o perioadă dificilă.

Forma echipelor

Ultimele 5 meciuri oficiale (campionat și cupă, fără amicale), cel mai recent primul. Forma din clasament numără doar campionatul.

Chelsea ÎVVÎE
➖ Formă stabilă (7p/5)
Newcastle EÎVÎV
➖ Formă stabilă (7p/5)

Meciuri directe

Data Gazdă Scor Oaspete
14.03.2026 Chelsea 0–1 Newcastle
20.12.2025 Newcastle 2–2 Chelsea
11.05.2025 Newcastle 2–0 Chelsea
30.10.2024 Newcastle 2–0 Chelsea
27.10.2024 Chelsea 2–1 Newcastle
11.03.2024 Chelsea 3–2 Newcastle
19.12.2023 Chelsea 1–1 Newcastle
25.11.2023 Newcastle 4–1 Chelsea
27.07.2023 Newcastle 1–1 Chelsea
28.05.2023 Chelsea 1–1 Newcastle

📊 Din ultimele 10 meciuri directe: Chelsea 2 victorii, 4 egaluri, Newcastle 4 victorii.

Statistici cheie

  • 📊 Chelsea: medie de 4.6 goluri totale pe meci (ultimele 5 meciuri oficiale)
  • 📊 Newcastle: medie de 3.8 goluri totale pe meci (ultimele 5 meciuri oficiale)

Verdict final

Selecția identificată de model: Peste 2.5 goluri (risc redus). Pariați responsabil.

📋 Date utile despre meci

Formă recentă

Chelsea: ÎVVÎE · Newcastle: EÎVÎV

Întâlniri directe

Ultimele 10 întâlniri directe: Chelsea 2 victorii, 4 egaluri, Newcastle 4 victorii.

Statistici cheie

Medie goluri marcate/primite (ultimele 5): Chelsea 2.40 / 2.20, Newcastle 1.80 / 2.00 · Peste 2.5 goluri: Chelsea 80%, Newcastle 80% · GG (ambele înscriu): Chelsea 100%, Newcastle 100%

Întrebări frecvente

Când se joacă Chelsea vs Newcastle?

Meciul s-a disputat pe sâmbătă, 14 martie 2026, ora 19:30, în cadrul Premier League.

Cine este favorită?

Chelsea pornește cu prima șansă conform cotelor disponibile.

⚠️ Analiza are caracter informativ și nu garantează rezultatul. Pariurile sportive implică riscuri financiare. Joc responsabil — 18+.
← Înapoi la Ponturi Azi 🏆 Ponturi Fotbal 📈 Istoric Chelsea vs Newcastle
👕 Chelsea 👕 Newcastle