Acasă › Loto › Loto Italia

Loto Italia: rezultate 5/90 pe toate cele 11 roți

Loto Italia (Lotto) are extrageri de patru ori pe săptămână, marți, joi, vineri și sâmbătă, la ora 21:00 ora României (20:00 în Italia). La fiecare extragere se trag câte 5 numere din 90 pe 11 roți: Bari, Cagliari, Florența, Genova, Milano, Napoli, Palermo, Roma, Torino, Veneția și Roata Națională.

Ultima extragere: marți, 20 octombrie 2026 · arhivă din 7 ianuarie 1939

Următoarea extragere
vineri, 23 octombrie 2026, ora 21:00 (20:00 în Italia)
Rezultate Loto Italia — marți, 20 octombrie 2026
Bari5419906523
Cagliari778442364
Florența8552783721
Genova1488681829
Milano6916295322
Napoli176642131
Palermo1418473751
Roma8688642634
Torino2164526240
Veneția2987644050
10eLotto serale — marți, 20 octombrie 2026
17141618192129445254646976788586878890
Numero Oro: 54 · Doppio Oro: 54 și 19 · toate extragerile 10eLotto →
Format
5 numere din 90, pe fiecare roată
Roți
11 (10 regionale + Națională)
Extrageri
marți, joi, vineri, sâmbătă
Ora
21:00 România · 20:00 Italia
Arhivă
7.404 extrageri, din 1939
Operator
LottoItalia (Brightstar), concesiune ADM

Când au loc extragerile Loto Italia?

Extragerile Loto Italia au loc marți, joi, vineri și sâmbătă, la ora 20:00 în Italia, adică la 21:00 ora României; diferența rămâne o oră tot anul. În Italia, biletele se pot juca până la ora 19:30 în ziua extragerii.

Excepție fac sărbătorile legale: atunci extragerea se poate muta în altă zi. De exemplu, în 2026 extragerea de sâmbătă, 15 august (Ferragosto), s-a ținut luni, 17 august. Datele de pe pagină urmează arhiva oficială.

Rezultatele apar pe această pagină după publicarea arhivei oficiale, de regulă în aceeași seară, cu o verificare suplimentară a doua zi dimineață.

Care sunt cele 11 roți Loto Italia?

Fiecare roată este o extragere separată de 5 numere din 90. Zece roți poartă numele unor orașe, iar Roata Națională a fost adăugată în 2005. Alege roata pentru ultimele 30 de extrageri, numere frecvente și numere întârziate:

BariCagliariFlorențaGenovaMilanoNapoliPalermoRomaTorinoVenețiaRoata Națională

Care sunt cele mai întârziate numere acum?

Un număr are, pe o roată, o șansă de 5 din 90 (1 la 18) la fiecare extragere, deci apare în medie o dată la 18 extrageri. Iată numerele absente de cele mai multe extrageri, pe toate roțile, după ultima extragere:

NumărRoatăAbsent deRecord istoric
66Florența116 extrageri123 extrageri
25Torino107 extrageri119 extrageri
13Roma102 extrageri102 extrageri
21Genova98 extrageri98 extrageri
54Genova94 extrageri94 extrageri
11Cagliari83 extrageri88 extrageri
67Veneția79 extrageri131 extrageri
28Bari76 extrageri139 extrageri
85Bari76 extrageri135 extrageri
17Napoli76 extrageri159 extrageri

Extragerile sunt independente: un număr întârziat nu are o șansă mai mare la următoarea extragere. Tabelul arată doar ce s-a întâmplat în arhivă.

Ce este 10eLotto serale?

10eLotto serale este jocul 10eLotto legat de Lotto: cele 20 de numere câștigătoare se formează din primele două numere extrase pe fiecare dintre cele 10 roți regionale, în ordinea Bari – Veneția, fără Roata Națională. Dacă un număr se repetă, lista se completează cu al treilea număr extras pe fiecare roată, tot în ordinea Bari – Veneția, sărind peste numerele deja incluse. Numero Oro este primul număr de la Bari, iar Doppio Oro, primele două. Vezi rezultatele 10eLotto serale.

Italia Keno 20/90 este același joc?

Nu. Ce agențiile din România numesc „Italia Keno 20/90” este 10eLotto cu extrageri la fiecare 5 minute (288 pe zi), în care se trag 20 de numere din 90. Este un joc diferit de Loto Italia 5/90 și de 10eLotto serale. Ghid Italia Keno 20/90: reguli, șanse și combinații.

De unde provin datele?

Din arhiva oficială a extragerilor Lotto, publicată de concesionarul jocului: consorțiul LottoItalia, condus de Brightstar Lottery (fost IGT, fost Lottomatica), care operează Lotto sub concesiunea Agenției Vămilor și Monopolurilor (ADM) pentru 2025–2034. Arhiva conține fiecare extragere din 7 ianuarie 1939; verificăm automat formatul fiecărui rând și nu suprascriem nicio extragere deja publicată. Arhiva pe ani.

Întrebări frecvente

Când sunt extragerile Loto Italia?

Loto Italia are extrageri de patru ori pe săptămână: marți, joi, vineri și sâmbătă, la ora 20:00 în Italia, adică 21:00 ora României. În Italia se poate juca până la ora 19:30 în ziua extragerii.

Câte roți are Loto Italia?

Loto Italia are 11 roți: Bari, Cagliari, Florența (Firenze), Genova, Milano, Napoli, Palermo, Roma, Torino, Veneția (Venezia) și Roata Națională. Pe fiecare roată se extrag câte 5 numere din 90.

Italia Keno 20/90 este același joc cu Loto Italia?

Nu. Italia Keno 20/90 este 10eLotto cu extrageri la fiecare 5 minute, în care se trag 20 de numere din 90. Loto Italia (Lotto) are 5 numere din 90 pe fiecare dintre cele 11 roți, de patru ori pe săptămână.

Ce este 10eLotto serale?

10eLotto serale este varianta 10eLotto legată de Lotto: cele 20 de numere câștigătoare sunt primele două numere extrase pe fiecare dintre cele 10 roți regionale, fără Roata Națională; dacă un număr se repetă, lista se completează cu al treilea număr extras pe fiecare roată, tot în ordinea Bari – Veneția.

De unde provin rezultatele Loto Italia de pe ponturi.ro?

Din arhiva oficială a extragerilor Lotto, publicată de concesionarul jocului, consorțiul LottoItalia condus de Brightstar Lottery, sub concesiunea Agenției Vămilor și Monopolurilor (ADM). Arhiva începe pe 7 ianuarie 1939.

Datele provin din arhiva oficială a extragerilor Lotto publicată de concesionarul jocului (LottoItalia, consorțiu condus de Brightstar Lottery, sub concesiunea Agenției Vămilor și Monopolurilor — ADM) și sunt verificate automat la fiecare actualizare. Rezultatele au caracter informativ; extragerile sunt aleatorii și independente, iar statisticile nu prezic numerele viitoare. Jocurile de noroc sunt interzise minorilor. Joacă responsabil.